ویژگی های ورق پلی اتیلن درجه یک

در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های یک ورق پلی اتیلن درجه یک و مواد تشکیل دهنده و کاربرد های آن آشنا کنیم . برای شروع بهتر است کمی بیشتر راجع به پلاستیک و پلی اتیلن بدانیم . با ما همراه باشید.

پلیمر چیست ؟

کلمه پلیمر که معادل فارسی آن بسپار میباشد از دو بخش Poly به معنای بسیار و mer به معنای پاره و قسمت تشکیل شده است و در اصل پلیمر یک درشت موکلول است که از تعداد زیادی قطعات تکرار شونده تشکیل شده است .

پلیمر ها به دو دسته کلی پلیمر های طبیعی و مصنوعی تقسیم میشوند که پلاستیک از شناخته شده ترین پلیمر های مصنوعی است که مواد اولیه آن در پتروشیمی ها تولید میشوند و کاربرد بسیار وسیعی در زندگی امروز ما دارند. پلیمر ها همچنین به دو دسته گرما نرم و گرما سخت نیز تقسیم میشوند که در نوع گرما نرم با حرارت دهی به نقطه ذوب میرسند.

اما ورق پلی اتیلن درجه یک از چه نوع پلیمری تشکیل شده است ؟ در واقع پلی اتیلن یک پلیمر مصنوعی است که از پلیمریزاسیون گاز اتیلن بدست می آید و اتیلن منومر آن محسوب میشود. میتوان گفت پلی اتیلن یکی از اقلام پلاستیک هاست که کاربردهای فراوانی در زندگی روزمره ما و در صنایع مختلف دارد. پلی اتیلن امروزه در پتروشیمی های مختلف و در سطوح کیفی مختلف و در 3 رده پلی اتیلن سنگین یا HDPE ، پلی اتیلن سبک یا LDPE و پلی اتیلن سبک خطی یا LLDPE تولید میشود و در کشور عزیزمان ایران هم پلی اتیلن با بهترین کیفیت و قابل رقابت با بازار های جهانی تولید و عرضه میشود .

در شرکت تفلن سپید از بهترین مواد درجه یک پلی اتیلن ON GRADE که در پتروشیمی های معتبر تولید شده است برای تولید ورق پلی اتیلن درجه یک استفاده میشود . این ورق پلی اتیلن درجه یک که از مواد مرغوب و با ماشین آلات مدرن تهیه و در بازار توزیع میگردد دارای ویژگی های مخصوص به خود است که در زیر به شرح آن میپردازیم .

کاربرد ها و ویژگی های ورق پلی اتیلن ( PE ) درجه یک

در ابتدا باید در نظر داشت که ورق پلی اتیلن که در بازار به تفلون هم معروف است در دو دسته کلی به لحاظ مواد اولیه بکار رفته در شرکت تفلون سپید طراحی و تولید میگردد.

1- ورق پلی اتیلن سنگین (  HDPE )

در تولید ورق پلی اتیلن سنگین از مواد پلی اتیلن با جرم حجمی بالا ( HDPE ) استفاده میشود که جرم حجمی آن را درمحدوده 0.95 تا 0.97 گرم بر سانتی متر مکعب قرار میدهد و در آزمایشات فیزیکی قسمت زیادی از قطعه ورق پلی اتیلن در زیر آب قرار میگیرد و فقط سطح آن شناور است.

 شایان ذکر است که ورق پلی اتیلن سنگین HDPE یکی از پرکاربردترین و پر استفاده ترین انواع ورق پلی اتیلن است که در صنوف و زمینه های مختلف کاربرد دارد. 

- در مواد اولیه پلی اتیلن سنگین ، استحکام کششی بالائی در بین زنجیره مولکولی وجود دارد و از آن در تولید اجسام و محصولات با مقاومت فیزیکی بالا مثل جلیقه ضد گلوله ، ظروف آشپزخانه ، سطل ها آشغال ، لوله های آب و بدنه ماشین آلات مختلف و همچنین ورق پلی اتیلن سنگین ( HDPE ) استفاده میشود.

جالب است بدانید مواد اولیه پلی اتیلن سنگین در دماو فشار پائین در پتروشیمی ها تولید و روانه بازار میگردد. 

- از خصوصیات مهم دیگر ورق پلی اتیلن سنگین یا HDPE میتوان به عایق بودن آن در برابر امواج رادیویی و الکتریسیته اشاره کرد.

- از لحاظ شیمیائی ورق پلی اتیلن سنگین مقاومت شیمیائی بالایی دارد و در برابر اسید و باز مقاوم بوده و واکنش شیمیائی نشان نمیدهد. همچنین ضد آب بوده و جاذب آب نمیباشد.

- ورق پلی اتیلن سنگین تا حد زیادی در برابر عبور نور مقاومت میکند و میتوان گفت تا حدودی نیمه شفاف یا مات است . البته این خصوصیت در ورق ها با ضخامت پائین کمتر و در ضخامت بالاتر بیشتر است.


2 - ورق پلی اتیلن نیمه سنگین و ورق پلی اتیلن سبک

درتولید ورق سبک و نیمه سنگین از ترکیب مواد LDPE و HDPE بسته به نوع و ضخامت و کاربرد ورق با درصد های مختلف استفاده میشود.

- این نوع ورق ها در طبقه ورق پلی اتیلن سبک دارای جرم حجمی پائین و کمتر از 0.94 گرم بر سانتی متر مکعب و در طبقه نیمه سنگین یا متوسط یا ( MDPE )  دارای جرم حجمی بین 0.93 تا 0.95 گرم بر سانتی متر مکعب هستند .

- این دسته از ورق های پلی اتیلن دارای مقاوم کششی و مقاومت فیزیکی کمتری نسبت به ورق پلی اتیلن سنگین هستند اما در مقابل انعطاف پذیری بالاتری از خود نشان میدهند.

-از لحاظ شیمیائی ورق پلی اتیلن نیمه سنگین و سبک نیز مقاومت شیمیائی بالایی دارند و در برابر اسید و باز مقاوم هستند و ضد آب میباشند.

- از لحاظ خواص نوری ورق پلی اتیلن سبک از ورق پلی اتیلن سنگین شفاف تر است و تا حدودی نور را از خود عبود میدهد.

- ورق پلی اتیلن سبک و نیمه سنگین هم عایق امواج رادیوئی و الکتریسته میباشند.

به طور کلی ورق پلی اتیلن دارای خواص و کاربردهای بسیار وسیعی است که هنوز هم در حال افزایش است و ما سعی کردیم تا شما را با گوشه ای از این موارد آشنا سازیم و در آینده تلاش خواهیم کرده تا شما را بیشتر با محصولات شرکت تلفون سپید و کاربردهای آن آشنا کنیم .