قیمت ورق پلی اتیلن به دلایل مختلف در بازار دچار نوسان میشود و چون این ورق ها برای ساخت محصولات و قطعات در صنایع مختلف کاربرد دارند قصد داریم تا در ادامه به بررسی آن بپردازیم .

ورق پلی اتیلن HDPE یا ورق تفلون پلی اتیلن مقاومت ضربه ای بالایی دارد و نشکن است ، در برابر اسید و مواد شیمیایی مقاومت خوبی دارد و بسیار خوش تراش است . اینها و بسیار خصوصیات مهم دیگر بازار معاملات مواد اولیه این ورق ها که ارزان ترین پلیمر های جهان هستند را بسیار حساس و داغ کرده است .

ورق های پلی اتیلن انواع مختلفی دارند که از جمله آنها میتوان به ورق پلی اتیلن ضخیم ، ورق پلی اتیلن نازک ، ورق پلی اتیلن سنگین و سبک اشاره کرد که برای مصارف مختلفی از جمله قطعه سازی ، پزشکی ، آشپزخانه های صنعتی و خانگی ، وان و مخزن سازی و ... کاربرد دارند .

فاکتور های تاثیرگذار بر نوسانات قیمت ورق پلی اتیلن در بازار


1-عرضه و تقاضا

تقاضا برای گرید های با کیفیت مواد اولیه پلی اتیلن معمولا بسیار زیاد است و در بورس کالا رقابت های شدیدی شکل میگیرد و از طرفی میزان عرضه این گرید ها از سوی شرکت های پتروشیمی محدود میباشد .این رقابت ها باعث بالا رفتن یا پایین آمدن قیمت مواد اولیه و به تبع آن قیمت ورق پلی اتیلن در بازار میشود . از سوی دیگر در مقاطعی از سال تقاضا برای ورق پلی اتیلن بسیار زیاد میشود که یا بدلایل مناسبتی برای مراسم و جشن ها میباشد که استفاده از ورق پلی اتیلن به عنوان تخته گوشت و تخته کار رونق میگیرد یا بدلایل فصلی است که برای مصارف کشاورزی تقاضا بالا میرود و یا ایام شش ماهه و سه ماهه پایان سال که تقاضا خرده فروشی برای خرید و انبارش ورق پلی اتیلن به جهت مقابله با اثرات تورمی  میباشد .


آشنایی با خصوصیات ورق پلی اتیلن و ثبت سفارش


2- نوسان قیمت ارز

ارز یکی از عوامل تعیین کننده قیمت اقلام پلیمری و خصوصا پلی اتیلن است که بدلیل اینکه یکی از آیتم های قیمت گذاری مواد اولیه پلیمری توسط دفتر صنایع پایین دستی پتروشیمی میباشد ، نوسانات آن به طرز قابل لمسی در قیمت مواد اولیه پلی اتیلن تاثیر گذار بوده و میتواند بازار ورق پلی اتیلن را دچار التهاب کند .

3- قیمت های جهانی مواد پلیمری

از آنجا که قیمت گازی مواد اولیه پلیمری و پلی اتیلن دارای مولفه های زیادی است ، یکی از این مولفه های بسیار مهم قیمت مواد پلیمری در بازارهای جهانی و خصوصا آسیایی و جنوب شرق آسیا که چین در آن منطقه به عنوان قطب مصرف مواد پلیمری دنیا قرار دارد میباشد و قیمت گذاری هفتگی مواد پلیمری از این فاکتور تاثیر پذیری بسیاری دارد .


اطلاع از قیمت روزانه ورق پلی اتیلن و اقلام پلیمری


4 - قیمت نفت

ورق پلی اتیلن بدلیل اینکه از زیر مجموعه مواد پلیمری بوده و از مشتقات نفت میباشد به همین جهت نوسانات قیمت نفت در بازارهای جهانی تاثیر زیادی بر قیمت مواد اولیه ورق پلی اتیلن دارد و قیمت نفت نیز به طور لحظه ای از عوامل بسیار زیادی از جمله عوامل سیاسی و امنیتی و اقتصادی و ... تاثیر میگیرد .

5 - روش های تولید و کیفیت مواد

مکانیزم و روش تولید و بروز بودن ماشین آلات در قیمت تمام شده محصولات تاثیرگذار هستند و هر چقدر ضایعات تولید کمتر باشد و انرژی کمتری در این راه مصرف شود به طبع قیمت تمام شده نیز کمتر خواهد بود وانگهی مواد اولیه درجه یک برای تولید ورق پلی اتیلن درجه یک و مواد اولیه درجه دو و ضایعاتی برای تولید ورق پلی اتیلن درجه دو و ضایعاتی مصرف میشوند که با توجه به مورد مصرف هر کدام از آنها ، قیمت این اجناس نیز متفاوت خواهد بود.